Ing. Jan Ambrož, Mgr. Radmila Kulková
Tento článek je věnován specifickému pohybu zboží v rámci Evropské unie, nyní nazývanému "přemístění zboží". Na úvod zdůrazňujeme, aby nedošlo ke zbytečnému omylu, že před novelou z roku 2020 jsme používali pojem "přemístění obchodního majetku".
Výklad navazuje na komplex článků Zboží v EU, Zboží v EU - pořízení, Zboří v EU - dodání, Zboží v EU - režim skladu a také samostatný text Konsignační sklad.
NahoruPrávní úprava
Transakce se zbožím v rámci EU jsou předmětem daně podle § 2 ZDPH, případně vyjmuty (§§ 2a a 2b), podstatné je samozřejmě určení území EU v § 3.
Pro vymezení přemístění zboží je však klíčový § 4 odstavec pátý až sedmý, jejichž texty s definicemi sjednocujícího pojmu "přemístění zboží" sem byly vloženy v rámci novely zákona o DPH účinné od 1. 9. 2020 (původně byla úprava pro vymezení přemístění obsažena zejména v ustanovení § 13 k přemístění obchodního majetku, po úpravách přesunuto právě do § 4).
Nový obecnější pojem "přemístění zboží“ definovaný v § 4 zákona o DPH zahrnuje odeslání nebo přepravu zboží mezi členskými státy, tj. jak z tuzemska do jiného členského státu, tak z jiného členského státu do tuzemska.
S přemístěním zboží se setkáme i v jiných částech zákona o DPH, například:
-
povinnost registrace k DPH podle § 6c odst. 4,
-
§ 13 odst. 6, podle kterého je přemístění zboží z tuzemska do JČS "dodáním zboží",
-
§ 16 odst. 3 písm. a), potvrzující, že přemístění zboží z JČS do tuzemska je "pořízením zboží",
-
§ 18 upravující specifický režim přemístění zboží v režimu skladu den D v § 22, je-li přemístění zboží dodáním zboží, obdobně v § 25 pro pořízení zboží,
-
§ 64 pro osvobození od daně při dodání zboží,
-
specifická osvobození podle § 71g,
-
týkající se souhrnného hlášení v § 102.
Výklad
V první kapitole uvádíme základní principy platné pro pohyb zboží v rámci Evropské unie, který nazýváme přemístěním zboží, kdy jde skutečně o tento režim, a upozorňujeme na výjimky. Ve druhé části si vysvětlíme, kdy je povinností přiznat toto plnění. V závěrečné třetí kapitole připomeneme registrační povinnosti v tuzemsku.
NahoruNovela 2021
V textu upozorníme na několik drobných úprav, které s sebou přinesla novela zákona o DPH účinná od 1. 10. 2021.
Zdůrazňujeme, že obecná pravidla pro pořízení zboží jsou důkladně rozebrána v článku Zboží v EU - pořízení.
Nahoru1. PRINCIPY PŘEMÍSTĚNÍ ZBOŽÍ
Jak rozebíráme v několika článcích (viz úvod), pohyb zboží v rámci EU může mít různou podobu.
Přemístěním zboží, jak vyplývá z dalšího výkladu, se rozumí situace, kdy:
-
osoba povinná k dani v jednom členském státě,
-
si sama nebo prostřednictvím zmocněné třetí osoby "přemístí" své zboží (součást obchodního majetku) do jiného členského státu;
-
cílem je uskutečňování ekonomické činnosti v tomto státě s využitím přemisťovaného zboží.
Rozebereme si, kdy se jedná o přemístění zboží (1.1), vyloučení z definice přemístění zboží (1.2) a na závěr si uvedeme doplňující poznámky (1.3).
NahoruPořízení zboží
Přemístění zboží je v zákoně o DPH podřazeno, při splnění zákonných podmínek (viz níže), do kategorie pořízení zboží – viz ustanovení § 16 odst. 3.
NahoruNovela 2021
V § 16 odst. 3 písm. b) zákona o DPH došlo k formulačnímu zpřesnění textu u zahraniční osoby. Definice zahraniční osoby totiž sama stanoví, že jde již jen o osoby povinné k dani, které nemají sídlo ani provozovnu v Evropské unii, proto se pro nadbytečnosti také z § 16 odst. 3 u zahraniční osoby vypustil text, že nemá provozovnu v tuzemsku.
Nahoru1.1 Co je přemístěním zboží?
Definici pojmu přemístění zboží nalezneme v § 4 odst. 5 zákona o DPH, který upravuje v podstatě to, co je výše uvedeno v odrážkách k vymezení principu přemístěni. Citujeme:
-
"Přemístěním zboží se pro účely tohoto zákona rozumí odeslání nebo přeprava zboží, které je součástí obchodního majetku osoby povinné k dani, mezi členskými státy do členského státu, do něhož je zboží odesláno nebo přepraveno pro účely uskutečňování ekonomické činnosti této osoby, pokud je toto zboží odesláno nebo přepraveno touto osobou nebo jí zmocněnou třetí osobou."
Osoba povinná k dani v tuzemsku, plátce DPH, přemístí část svého obchodního majetku – "zboží" – do jiného členského státu, ve kterém plánuje (nebo již vykonává) ekonomickou činnost – prodej zboží bez dalších úprav. Jde o přemístění zboží, které se současně považuje za dodání zboží za úplatu a potažmo jde i o osvobozené dodání do JČS.
Shodným, jen zrcadlovým způsobem se posoudí situace, když například osoba povinná k dani ve Francii přepraví své "zboží" z Francie do své prodejny v České republice. V CZ půjde o pořízení zboží z JČS.
V praxi je zásadním kritériem skutečnost, že se jedná o osobu povinnou k dani, proto do přemístění zboží nepatří žádné soukromé aktivity (rozuměno aktivity, které nespadají pod pojem ekonomická činnost).
Pan Nový je daňovým poradcem v Českých Budějovicích a má zájem vykonávat činnost v nedalekém Linci, kde má současně pronajatý byt a bude zde občas pobývat i ve volném čase. Do kategorie přemístění zboží může zařadit jen "takové" zboží, které skutečně souvisí s ekonomickou činností. Přesun rodinného majetku ("zboží") je výlučně soukromou záležitostí mimo režim daně z přidané hodnoty.
Důkazní břemeno, co je a není přemístěním zboží, je jen a jen na panu Novém.
Nahoru1.2 Co není přemístěním zboží?
Odpověď nalezneme v § 4 odst. 6 zákona o DPH, který vyjmenovává osm případů pro odeslání nebo přepravu zboží za účelem:
a) prodej zboží na dálku,
b) dodání zboží s instalací nebo montáží,
c) dodání zboží na palubě lodi, letadla nebo vlaku během přepravy osob uskutečněné na území Evropské unie,
d) dodání zboží soustavami nebo sítěmi,
e) uskutečnění plnění osvobozeného od daně podle § 64, 66 nebo 68, nebo obdobně osvobozeného od daně podle právního předpisu členského státu zahájení odeslání nebo přepravy zboží,
f) poskytnutí služby pro osobu povinnou k dani, zahrnující práce na zboží fyzicky uskutečněné v členském státě ukončení odeslání nebo přepravy zboží za podmínky, že zboží po provedení prací je vráceno zpět osobě povinné k dani do členského státu, ze kterého bylo zboží původně odesláno nebo přepraveno,
g) přechodného užití zboží v členském státě ukončení odeslání nebo přepravy zboží pro účely poskytnutí služby osobou povinnou k dani, nebo
h) přechodného užití zboží na dobu nepřekračující 24 měsíců na území členského státu, ve kterém by se na dovoz stejného zboží ze třetí země pro přechodné užití vztahoval celní režim dočasného použití s úplným osvobozením od cla.
Tyto transakce se tedy nepovažují za přemístění zboží, pro ně neplatí pravidla platná pro tuto kategorii. Ale předmětem daně mohou být z jiného titulu, např. jako specifická plnění sama o sobě (viz např. prodej zboží na…