Zásoby – zboží
Ing. Zdenka Cardová, Ing. Jindřich Carda
Právní úprava:
-
Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů – zejména
-
Vyhláška č. 500/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů – zejména
-
ČÚS pro podnikatele č. 015 – Zásoby
-
Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů – zejména:
-
§ 24 odst. 2 písm. zg) – výdaji (náklady) vynaloženými na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů pro zjištění základu daně jsou výdaje (náklady) vzniklé v důsledku prokazatelně provedené likvidace zásob materiálu, zboží, ...
-
§ 25 odst. 1 písm. n) – za výdaje (náklady) vynaložené k dosažení, zajištění a udržení příjmů pro daňové účely nelze uznat manka a škody přesahující náhrady s výjimkou uvedenou v § 24
-
§ 25 odst. 2 – co se rozumí škodou
Popis operace:
Zbožím jsou:
-
movité věci včetně zvířat, nabyté za účelem prodeje, pokud účetní jednotka s těmito věcmi obchoduje, dále pak
-
výrobky vlastní výroby, které byly aktivovány a předány do vlastních prodejen a zvířata vlastního chovu, která dospěla, byla aktivována a jsou určena k prodeji s výjimkou jatečních zvířat,
-
nemovitosti, které účetní jednotka, jejímž předmětem činnosti je nákup a prodej nemovitostí, nakupuje za účelem prodeje a sama je nepoužívá, nepronajímá a neprovádí na nich technické zhodnocení.
Přírůstky zásob se oceňují v pořizovacích cenách (pořízení nákupem), vlastními náklady (převzetí výrobků do vlastní prodejny) nebo reprodukčními pořizovacími cenami (například inventarizační přebytky).
Způsob účtování o zboží je závislý na použitém způsobu ocenění a konkrétních podmínkách firmy. Zvolený způsob je třeba vždy vyhlásit vnitřním firemním předpisem.
O zásobách je možné účtovat:
-
průběžně způsobem A (účtovat nákupy zásob zboží na sklady a v okamžiku skutečného prodeje účtovat na vrub nákladů) nebo,
-
periodicky způsobem B (účtovat do nákladů okamžitě při pořízení a jednou za období provést úpravu stavu skladu a nákladů) nebo,
-
zda bude oba způsoby kombinovat pro různé druhy zásob zboží (skladované, traťové dodávky).
Je však třeba si uvědomit, že účetní pravidla stanoví, že při uplatnění způsobu B je nutné zajistit průkazné vedení evidence o zásobách tak, že bude firma schopna prokázat v průběhu účetního období stav zásob včetně ocenění těchto zásob podle zákona o účetnictví.
Souvztažnosti:
Účtování o zboží průběžně způsobem A – v průběhu účetního období se složky pořizovací ceny nakupovaných zásob zboží zaúčtují na vrub příslušného účtu pořízení:
Nákupy zboží lze účtovat přímo na účet určený ke sledování zásob na skladě:
Vnitropodnikové služby, které souvisí s přepravou dodávek zásob, se aktivují:
Periodický způsob B účtování nakupovaných zásob a aktivace
Uzavírání účetních knih
Poznámka: Aktivací při členění nákladů podle druhů je respektována zásada přiřazování nákladů a výnosů a to jak v časové, tak i věcné souvislosti. Přeúčtování nákladů do ocenění majetku se provádí prostřednictvím účtu aktivace, o které je účtováno buď v nákladech, nebo výnosech.
Do konce účetního období 2015 byla podle českých účetních předpisů aktivace výnosem.
Od účetního období 2016 je aktivace nákladem.
Analytické účty:
Analytické účty k účtům zásob se vedou především podle jednotlivých druhů či skupin zásob a korespondují se systémem evidence o zásobách. Další hledisko pro tvorbu analytických účtů k účtům zásob souvisí s jejich oceňováním. Účetní jednotka může zachycovat vedlejší náklady na pořízení materiálu odděleně, jako jednu ze složek pořizovací ceny. Pokud bude používat tzv. předem stanovenou cenu pořízení, bude muset v účetnictví zachycovat odchylky od této ceny. K tomu bude muset využít analytických účtů. Vedlejší pořizovací náklady i odchylky od skutečné ceny musí být při výdeji materiálu rozpouštěny do nákladů tak, aby byla dodržena zvolená oceňovací technika.
Účetní doklady:
Účetní operace související s pořízením zboží se účtují podle různých dokladů. O vlastním pořizování se účtuje na podkladě různých externích dokladů (došlých faktur). Převzetí na sklad dokumentuje příjemka. Pro účtování předuzávěrkových operací se pak využívají interní účetní doklady.
O úbytcích zásob se účtuje (u způsobu A) zpravidla podle výdejek. Jejich konkrétní podoba je dnes již velmi závislá na používání výpočetní techniky a zpravidla jde o souhrnné periodické sestavy, jejichž export umožňuje podsystém evidence o zásobách.
Ostatní méně časté úbytky zásob, jako jsou zejména inventarizační přebytky či použití zásob pro účely reprezentace, se zpravidla účtují podle interních účetních dokladů.
Nejčastější chyby:
Zásadní chybou je nestanovení vnitřních pravidel při oceňování zásob, tj. nesestavení vnitřního předpisu, který by měl obsahovat zejména:
Skladované a neskladované zboží – záleží na tom, zda se zboží skladuje, či zda se jedná o tzv. traťové dodávky, tj. objednané zboží se dopravuje přímo od dodavatele k odběrateli.
Oceňování zboží – při pořízení (pořizovací cena, vlastní náklady, případně reprodukční pořizovací cena); při vyskladnění (FIFO, vážený aritmetický průměr, pevná skladová cena a odchylky); oceňování ke konci rozvahového dne; případně způsob prokazatelné likvidace zásob.
Účtování o zboží – účtovat způsobem A (průběžným způsobem), způsobem B (periodickým způsobem), případně je možné oba způsoby kombinovat; zda bude používán při způsobu A účet pořízení (skupina 13).
Inventarizace zboží – jedenkrát ročně; může být periodická, průběžná; předcházející inventura zásob může být fyzická, dokladová; termíny inventur variantní v rámci pravidel.
Stanovení norem přirozených úbytků zboží – pokud přichází ve firmě v úvahu, je třeba stanovit pravidla pro zjištění norem přirozených úbytků, ztratné, včetně jejich aktualizace.
Daňové dopady:
Z hlediska daně z příjmů je úbytek zásob při prodeji oceněný v souladu s účetními předpisy daňově uznatelným nákladem. Pokud jde o úbytek zásob v důsledku škody, je potřeba znát definici uvedenou v ZDP. Škodou je podle ZDP fyzické znehodnocení (poškození nebo zničení) majetku ve vlastnictví poplatníka, pokud je majetek v důsledku škody vyřazen. Pokud nedojde v důsledku škody k vyřazení zásob materiálu a ty budou např. prodány se slevou, zůstává daňově uznatelná celá skladová cena.
Daňově účinnými náklady je také hodnota likvidovaných zásob zboží v důsledku jejich prokazatelně provedené likvidace.
Příklad 1:
Firma má následující vnitřní pravidla pro účtování a oceňování zásob:
-
účtování o pořízení a úbytku zboží průběžně způsobem A,
-
důsledné používání účtu 131 – Pořízení zboží – účtování na základě faktury,
-
na účet 132 – Zboží na skladě a v prodejnách je účtována pořizovací cena (včetně nákladů s pořízením souvisejících) – účtováno na základě příjemky,
-
oceňování úbytku zásob je váženým aritmetickým průměrem – účtováno na základě výdejky; přepočet je prováděn automaticky…