Soubor hmotných movitých věcí
Ing. Michal Šindelář, Ph.D.
Právní úprava:
-
Zákon o daních z příjmů – zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů
-
§ 26 odst. 2 – Vymezení souboru hmotných movitých věcí jako hmotného majetku
-
§ 24 odst. 2 písm. v) – Účetní odpisy jako daňový náklad (výdaj)
-
§ 25 odst. 1 písm. zg) – Daňovým výdajem nejsou účetní odpisy dlouhodobého majetku a hodnota majetku nebo její část zaúčtovaná na vrub nákladů, který není dlouhodobým majetkem podle účetních předpisů, ale zároveň je hmotným majetkem nebo nehmotným majetkem podle § 26 až 33
-
§ 33 – Technické zhodnocení
-
Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví
-
Vyhláška č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o účetnictví
-
ČÚS pro podnikatele č. 013 – Dlouhodobý nehmotný a hmotný majetek
-
Pokyn D– 22 – K § 29 bod 6
Popis operace:
Podle ZDP jsou hmotným majetkem také soubory hmotných movitých věcí se samostatným technicko-ekonomickým určením, jejichž vstupní cena je vyšší než 80 000 Kč a jejichž provozně-technické funkce jsou delší než jeden rok. Tímto souborem se rozumí dílčí část výrobního či jiného celku. U souboru hmotných movitých věcí se vstupní cena stanoví jako součet cen jednotlivých věcí; přitom jednotlivé věci souboru mohou mít cenu i nižší, než je minimální vstupní cena uvedená v § 26 odst. 2 ZDP. Soubor nelze tvořit u nemovitého ani společně s majetkem movitým.
Pro podnikatele, kteří vedou účetnictví, stanoví vyhláška č. 500/2002 Sb., že dlouhodobým hmotným majetkem jsou i samostatné hmotné movité věci a soubory hmotných movitých věcí se samostatným technicko-ekonomickým určením s dobou použitelnosti delší než jeden rok a od výše ocenění určené účetní jednotkou. Movité věci a soubory hmotných movitých věcí, nevykázané jako DHM, se považují za drobný hmotný majetek, o kterém účetní jednotka účtuje jako o zásobách, tedy ve třídě 1 – Zásoby, nebo třídě 5 – Náklady.
Účetní jednotky si tedy samy určují limit, od něhož budou účtovat o DHM. Pokud stanovený limit převýší částku 80 000 Kč, budou o výdajích spojených s pořízením těchto věcí do stanoveného limitu účtovat jako o zásobách a výdajích nad stanovený limit jako o DHM, který budou účetně odpisovat.
Podle účetních předpisů se pořizovací cena souboru hmotných movitých věcí zvýší o pořizovací cenu věci do souboru dodatečně zařazené. Při vyřazení části souboru hmotných movitých věcí se pořizovací cena souboru sníží o pořizovací cenu vyřazené části, přičemž míra odepsanosti vyřazené části je shodná s mírou odepsanosti souboru.
Analytické účty:
Je třeba doplnit vhodné analytické účty k uvedeným syntetickým účtům:
042 – Nedokončený dlouhodobý hmotný majetek
022 – Hmotné movité věci a jejich soubory
082 – Oprávky k hmotným movitým věcem a jejich souborům
551 – Odpisy dlouhodobého nehmotného a hmotného majetku
Účetní doklady:
Účetním dokladem zde bude nejčastěji faktura osvědčující nákup příslušného majetku a dále doklad o zařazení majetku do evidence.
Nejčastější chyby:
Soubor hmotných movitých věcí se zařazuje do odpisové skupiny podle hlavního funkčního předmětu. To bude největším problémem při vytvoření souboru, neboť právě výběr vhodného hlavního funkčního předmětu může výrazně ovlivnit dobu odpisování celého souboru hmotných movitých věcí. V této souvislosti je nutné upozornit, že právě výběr tohoto hlavního předmětu bude nutné před správcem daně obhájit.
Při rozšiřování souboru hmotných movitých věcí je nutno zvažovat, zda k technickému zhodnocení dochází, či nikoliv. Zde je pak rozhodující hranice stanovená pro technické zhodnocení. Pokud není tato hranice překročena, může poplatník uplatnit vynaloženou částku jako jednorázový výdaj (náklad). Pokud se však rozhodne pro zvýšení vstupní ceny souboru, pak je povinen postupovat při stanovení odpisů stejně, jako kdyby byl stanovený limit překročen.
Chybné by bylo, pokud by do vstupní ceny souboru hmotných movitých věcí byla zahrnuta věc nemovitá.
Další chybou je, pokud by do souboru hmotných movitých věcí byla zařazena věc, jejíž hodnota byla v daňových nákladech již uplatněna. Soubor je odpisován jako jeden hmotný majetek a nelze do něho zařazovat věci již odpisované nebo odepsané, ani soubor rozdělit a pokračovat v odpisování jednotlivých částí souboru.
Daňové dopady:
Vytvoření souboru samostatných hmotných movitých věcí je zcela na rozhodnutí poplatníka, zda z jednotlivých movitých věcí vytvoří soubor hmotných movitých věcí nebo zda bude jednotlivé movité věci odpisovat samostatně, či zda bude tyto věci považovat pouze za drobný hmotný majetek, pokud jejich cena nepřesáhne částku 80 000 Kč.
Existují však různé druhy majetku, které s ohledem na jejich charakter je nutné evidovat jako soubor. Jedná se např. o lešení, regálové sestavy, pásové dopravníky apod., kdy jednotlivé komponenty jsou sice samostatnými hmotnými movitými věcmi, ale jako samostatná hmotná movitá věc jsou nepoužitelné, protože nemají samostatné technicko-ekonomické určení. Teprve sestavením jednotlivých dílů bude umožněno daný soubor používat k určenému účelu.
Soubor hmotných movitých věcí je nutné evidovat zvlášť tak, aby byly zajištěny průkazné technické i hodnotové údaje o jednotlivých věcech zařazených do souboru, určení hlavního funkčního předmětu a o všech změnách souboru (přírůstky, úbytky) včetně údajů o datu změny, rozsahu změny, vstupních cenách jednotlivých přírůstků nebo úbytků, celkové ceny souboru věcí a dále částky odpisů včetně jejich změn vyplývajících ze změny vstupní ceny souboru hmotných movitých věcí.
Z hlediska daně z příjmů musí poplatníci rozlišovat, kdy jsou účetní odpisy DHM výdajem a kdy…