dnes je 19.12.2024

Input:

Prodej majetku FO a daňové vlivy

21.11.2024, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 12 minut

Prodej majetku FO a daňové vlivy

Ing. Jan Ambrož

V tomto článku rekapitulujeme, jak se musí fyzická osoba, ať už podniká či nikoliv, vypořádat s daňovým režimem, pokud prodává majetek. Stěžejní je posouzení z pohledu daně z příjmů, které krátce doplníme též o pravidla platná pro daň z přidané hodnoty, silniční daň a daň z nemovitých věcí.

Právní úprava

Ve výkladu se odkazujeme na zákon o daních z příjmů, zejména následující ustanovení:

  • § 2a a § 7a ZDP paušální daň,

  • § 3 předmět daně,

  • § 4 odst. 1 písm. a) a písm. b) prodej nemovitých věcí,

  • § 4 odst. 1 písm. c) prodej vybraných hmotných movitých věcí,

  • § 4 odst. 1 písm. g) pro prodej věcí vydaných v restituci,

  • § 4 odst. 1 písm. s) převod podílu v obchodní kooperaci,

  • § 4 odst. 1 písm. t) a písm. u) převod cenných papírů,

  • § 4 odst. 2 týkající se časových testů,

  • § 4 odst. 4, v němž je definován obchodní majetek pro účely daně z příjmů fyzických osob,

  • § 4b popisující, co je bytovou potřebou,

  • § 7 příjmy ze samostatné činnosti,

  • § 10 pro ostatní příjmy,

  • § 21e odst. 3 ustanovení o osobách,

  • § 24 a násl. pro daňově účinné náklady,

  • § 26 a násl. pro odpisování,

  • § 38g povinnost podat daňové přiznání,

  • § 38v a násl. pro oznamování osvobozených příjmů.

Novely

V textu v jednotlivých kapitolách upozorňujeme na úpravy podle novel zákona o daních z příjmů a odkážeme se též na Pokyn D-59.

Novela 2025

Nutné je sledovat legislativní vývoj a je otázkou, co vše s sebou přinese novela zákona o daních z příjmů s účinností od 1. ledna 2025. Na druhé straně se zásadní níže popsaná pravidla měnit nemají. Vliv nemá mít ani úprava zákona o DPH a účetních předpisů.

Skutečnost, že se budou nově definovat některé pojmy, by neměla mít přímý dopad na zásady zdaňování prodeje majetku fyzickou osobou.

Výklad

první kapitole si vysvětlíme základní principy, jak klasifikovat příjmy z prodeje včetně návaznosti na kritérium obchodní majetek. Ve druhé části se krátce zaměříme na osvobození od daně fyzických osob podle jednotlivých druhů příjmů. Třetí kapitola je věnována příjmům, které nejsou osvobozeny od daně, a tak je poplatník musí zařadit mezi příjmy ze samostatné činnosti nebo do ostatních příjmů, seznámíme se s možnostmi optimalizace dílčích daňových základů, doplníme si některá další specifika. V závěrečné čtvrté části se budeme věnovat vazbám daně z přidané hodnoty a daně z nemovitých věcí.

Zdůrazňujeme, že článek je zastřešujícím k této komplexní problematice, proto dále v textu naleznete odkazy na konkrétní velmi podrobné články k jednotlivým tématům.

1. ZÁKLADNÍ PRINCIPY

Orientace v zákoně o daních z příjmů není jednoduchá a rozebíráme-li příjmy poplatníka, který nepodniká, resp. předmětem zdanění může být majetek "soukromý", je nutné si uvést několik základních teoretických pravidel: k předmětu daně a osvobození (1.1), dílčím daňovým základům (1.2) a obchodnímu majetku (1.3).

1.1 Předmět daně a osvobození od daně

Pokud poplatník daně z příjmů fyzických osob vykáže příjmy, které nejsou předmětem daně podle § 3 ZDP, nemusí se touto daní více zajímat! Podle zaměření článku, pro realizované prodeje majetku však nenalezneme výjimky, vyjmutí z předmětu daně.

Přesto se velká většina "prodejů majetku" nezdaní, neboť se uplatní osvobození od daně z příjmů, ale toto osvobození není všeobecné a má celou řadu specifik, které stručně zmíníme ve druhé kapitole.

Novela 2024

Podmínky pro osvobození od daně jsou průběžně upravovány, například drobné doplnění nalezneme u cenných papírů, resp. příjmu z podílu připadajících na podílové listy podle § 4 odst. 1 písm. t) ZDP.

Novela 2025

Jako další příklad si můžeme uvést již schválenou zásadní novinku, účinnou ale až od 1. ledna 2025, která stanoví finanční kritérium ve výši 40 000 000 Kč pro osvobození převodu majetkových účastí.

Daňové přiznání a hlášení

Má-li poplatník daně z příjmů fyzických osob prokazatelně příjmy osvobozené od daně, nepodává daňové přiznání (§ 38g ZDP). Musí však sledovat, jestli mu nevznikla povinnost podat tzv. hlášení, oznámení o osvobozených příjmech podle § 38v ZDP.

Příklad 1.1

Pan Veselý řeší daně za rok 2024 a je s výsledkem velmi spokojen, prodeje akcií byly po časovém testu, jsou osvobozeny od daně. Jen mu kalí radost skutečnost, že je musí "nahlásit" správě daní v termínu pro podání daňového přiznání, i když mu třeba nevznikne povinnost daňové přiznání odevzdat!

1.2 Dílčí daňové základy

Není-li příjem z prodeje majetku osvobozen od daně, zařadí se do dílčího daňového základu ("DDZ") § 7 jako příjmy ze samostatné činnosti ("podnikání") nebo § 10 ZDP jako ostatní příjmy (více viz třetí kapitola).

Podnikání

Zdanění v § 7 ZDP může být různé, neboť je jen na poplatníkovi, jaký systém si zvolí, výdaje prokázané (daňová evidence, účetnictví) nebo paušální výdaje.

Příklad 1.2

Pan Neveselý podniká jako truhlář a prodal hmotný majetek, starší pilu. Částka příjmu je jasná a o optimalizaci, výdajích se rozhodne podle výše uvedené volby poplatníka:

  • u daňové evidence a účetnictví to může být daňová zůstatková cena ("DZC"),

  • pro paušální výdaje platí okřídlené podle § 7 odst. 8 ZDP, že "...v částce výdajů jsou zahrnuty veškeré výdaje...".

Paušální režim

Musíme si doplnit, že nic nebrání poplatníkovi, aby byl poplatníkem v paušálním režimu a v rámci podnikání vykazoval příjmy z prodeje majetku.

Příklad 1.3

Pan Chytrý vstoupil do paušálního režimu již v roce 2023 a stále podniká, nakupuje a prodává chytré telefony. Příjmy patří do § 7 ZDP, výdaje "nemá" a je spokojen s částkou paušální daně. Při splnění kritérií stanovených zákonem o daních z příjmů může tuto optimalizaci nadále využívat.

Je nutné zdůraznit, že jedním z limitů je hodnota dalších zdanitelných příjmů, třeba částka 50 000 Kč z ostatních příjmů.

Rozhodné příjmy

Při testování tohoto zvláštního ukazatele podle § 7a ZDP je důležitá novela z roku 2023, neboť do něj patří též příjem z úplatného převodu majetku, který byl v posledním předcházejícím zdaňovacím období – ve kterém nebyl poplatník v paušálním režimu a nebyl použit systém paušálních výdajů – v obchodním majetku.

1.3 Obchodní majetek

Způsob zdanění velmi výrazně ovlivňuje skutečnost, zda je nebo není předmět prodeje součástí obchodního majetku ("OM"), který je definován u fyzické osoby pro účely daně z příjmů v § 4 odst. 4 ZDP odlišně od pojetí zákona o DPH. Je jím část majetku poplatníka:

  • o kterém je nebo bylo účtováno nebo

  • byl uveden v evidenci daňové.

V následující kapitole si potvrdíme pro osvobození příjmů z prodeje majetku, jak důležitý je to pojem.

Příklad 1.4

Pokud poplatník testuje, jestli prodávaný majetek je (bude) osvobozen od daně, kritérium existence obchodního majetku, využije následující tabulku.

Majetek a způsob prokazování výdajů Komentář
§ 2a a § 7a - Paušální režim Ne, není v obchodním majetku
§ 7 - Prokazování daňovou evidencí nebo účetnictvím Ano, je v obchodním majetku
§ 7 - Paušální výdaje Ne, není v obchodním majetku
§ 9 - Prokazování (záznamy, účetnictví) nebo paušální výdaje Ne, není v obchodním majetku

Časový test v § 4 ZDP pro osvobození je proto v několika případech jasně formulován "...do dvou (tří, pěti, deseti) let od jejich vyřazení z obchodního majetku...".

V článku obchodní majetek je tato problematika velmi podrobně popsána, proto jen krátce upozorníme na častý omyl, kterého se poplatníci dopouští. Neplatí totiž zjednodušující, že prodávaná položka nezařazená podle teorie v obchodním majetku se vždy zdaní "jen" v § 10 ZDP.

Příklad 1.5

Poplatník správně zařadil do příjmů z § 7 ZDP v roce 2023 prodeje majetku, telefonních aparátů, neboť musí sledovat, jestli nepřekročil parametry pro paušální režim, ale také daň z přidané hodnoty (viz čtvrtá část).

Ve své činnosti pokračuje v roce 2024, ale používá paušální výdaje. Nakoupené a prodávané mobily nejsou podle teorie v obchodním majetku. Jedná se stále o příjmy z § 7 ZDP, nikoliv ostatní příjmy v § 10 zákona o daních z příjmů.

Důvodem pro zdanění případně v

Nahrávám...
Nahrávám...